درباره نمایشگاه  /

در زير مي توانيد اطلاعات بيشتری در مورد این نمایشگاه پيدا کنيد

نمایشگاه اصفهان، عرصه‌ای برای رونق صنعت سنگ و معادن وابسته

تولید و مصرف سنگ‌های تزئینی و نما در ایران دارای قدمت طولانی است. استفاده از این سنگ‌ها در هزاره‌های نخست شکل‌گیری تمدن در سرزمین ایران، چه به عنوان سنگ‌های ساختمانی و چه به عنوان سنگ‌های تزئینی داخل بناها مرسوم بوده است. آثار به جا مانده از مصرف چنین سنگ‌هایی در تخت جمشید، پاسارگارد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی و بناهای اسلامی تا امروز در سراسر کشور پراکنده و مشهود است. سرزمین ایران به دلیل تنوع رخدادهای زمین‌شناسی و عریان بودن نسبی سنگ‌های مختلف به دلیل پوشش ناچیز جنگلی و خاک‌ها، از نظر طبیعی دارای ظرفیت‌های بالایی از انواع سنگ‌های تزئینی و نما، از جمله سنگ‌های نرم‌برش و سخت‌برش است. این فراوانی و تنوع اجازه می‌دهد که ایران بتواند در بازار داخلی و جهانی جایگاه مهمی را کسب کند. موقعیت جغرافیایی ایران از نظر به دست آوردن بازارهای خارجی نیز بسیار مناسب است. زیرا کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، به مناسبت اینکه رهنمون‌های زمین‌شناسی محدودی دارند و کشورهای اروپایی و خاور دور به دلیل مسایل زیست محیطی، امکانات کمتری برای گسترش معدن‌کاری و صنایع سنگین از جمله صنعت سنگ را دارند و بالاخره به دلیل گرانی انرژی و نیروی کار، مزیت نسبی‌ای مانند ایران برای توسعه این صنعت را ندارند. لذا ایران می‌تواند تولید و همچنین بازار بهتری برای رونق صنایع پایین دستی سنگ‌های تزئینی و نما را، برای صادرات داشته باشد.

هر چند که بسیاری از فعالیت‌های استخراج، فرآوری و فروش داخلی و خارجی سنگ ایران توسط بخش خصوصی و بدون حمایت برنامه‌ریزی شده دولت صورت گرفته اما بازار سنگ ایران در سه دهه اخیر، به تدریج با ایجاد ظرفیت های استخراج و تولید و فرآوری و به روز نمودن تکنولوژی در ابعاد داخلی و خارجی از رونق مناسبی برخوردار شده است.

در چنین شرایطی، برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته بهانه‌ای شد تا متخصصان، کارشناسان، فعالان صنعت سنگ و مسئولان کشوری و دولتی، بیش از پیش با ظرفیت‌های این صنعت آشنا شوند و گام‌های عملی برای توسعه توانمندی‌ها و همچنین رفع مشکلات فعالان آن بردارند. شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در راستای رسالت جامع خود، مبنی بر ارائه توانمندی‌های اقتصادی مجموعه‌های مختلف، این نمایشگاه را از دهم تا چهاردهم اردیبهشت‌ماه 1397 برگزار کرد. نمایشگاهی که به دلیل وجود پشتوانه غنی فعالان این صنعت در اصفهان، با استقبال بی‌نظیر فعالان صنعت سنگ، معادن و صنایع وابسته روبرو شد.

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان ضمن تقدیر از تمامی مشارکت‌کنندگان، دست‌اندرکاران، مسئولان همراه و حامیان این نمایشگاه و با ارج نهادن به حضور بازدیدکنندگان گرامی این رویداد، مانند همیشه به ارتقای کیفی تولیدات ملی و سربلندی نام ایران عزیز در عرصه‌های جهانی می‌اندیشد و برای همه شرکت کنندگان این نمایشگاه آرزوی توفیق دارد.

به امید شکوفایی و موفقیت‌های پیاپی برای صنعت سنگ ایران اسلامی...

روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان