درباره نمایشگاه  /

در زير مي توانيد اطلاعات بيشتری در مورد این نمایشگاه پيدا کنيد

روایتی از جایگاه اصفهان در صنعت سنگ

اصفهان قلب تپنده صنعت سنگ کشور

کشور ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی مناسب، از جمله کشورهای صاحب عنوان و مطرح در زمینه تولید سنگ های ساختمانی و کارخانجات سنگ شناخته می شود. یکی از مزایای خدادادی صنعت سنگ در ایران تنوع رنگ و معادن آن است. در ایران انواع معادن سنگ های تزئینی با ذخایر سرشار از جمله گرانیت، مرمریت ،چینی، کریستال، تراورتن و مرمر بوده که از طیف رنگی بالایی برخوردار هستند. در این کشور صنعت سنگ اصفهان از نظر زمین شناسی از بالاترین ذخایر سنگ ساختمانی برخوردار است که در آن کارخانجات سنگ اصفهان، فرصت های شغلی مناسبی را برای مردم اصفهان فراهم کرده اند.

کاربرد سنگ ها

شاید برای شما هم سوال شده باشد که این سنگ ها در کجا و چگونه استفاده می شوند؟ سنگ ها از ابتدایی ترین مصالح ساختمانی بوده که در طول همه زمان ها نسبت به فلز و چوب از نظر استحکام و زیبایی مقدم تر هستند که می توان از آنها به زیباترین شکل در ساختمان ها استفاده کرد. سنگ، متنوع ترین قیمت مصالح را دارد که به عنوان کفپوش در فضاهای مختلف ساختمان از جمله آشپزخانه، پله ها، راهرو، سرویس بهداشتی و... مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل تنوع بسیار و زیبای طبیعی سنگ، از آن در نمای بیرونی ساختمان نیز استفاده می شود. بعضی سنگ ها با توجه به جنس و مقاومت آنها در برابر تغییرات آب و هوایی رطوبت در سنگ فرش محوطه ها از جمله پارک ها، معابر پیاده، ویلاها، باغ ها و رستوران های لوکس نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

در صنعت سنگ اصفهان چه می گذرد؟

حال سوال این است صنعت سنگ چیست؟ چگونه از کوه ها و معادن تبدیل به کوپ ها و بعد از آن تبدیل به سنگ های صاف و صیقل می شود؟ معادن سنگ برای استخراج سنگ از دل کوه های سنگی عمدتاً آنها را به وسیله دستگاه اره زنجیری و یا دستگاه های فوق پیشرفته دیگر به شکل مکعب و یا مکعب مستطیل در می آورند که به آنها کوپ سنگ نیز می گویند. کوپ ها مستقیم در بازار سنگ عرضه می‌شوند و پس از برش به شکل بلوک ها، تخته سنگ ها، ورقه، پلاک و یا با هر شکل و اندازه دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. کوپ ها به صورت تک کوپ، دو کوپ و سه کوپ و لاشه دسته بندی می شوند.

صنعت سنگ اصفهان به عنوان بزرگترین صنایع سنگ ایران در این حیطه فعالیت عظیمی دارد. در فهرست سنگبری ها و اطلاعات سنگبری ها، شهرک های صنعتی مختلفی از جمله کارخانه سنگ محمودآباد اصفهان، میمه، رضوان شهر، نجف آباد، دولت آباد، دهق و علویجه و دوشاخ خمینی شهر در اصفهان در حال تولید و صادر سنگ هستند.

در درجه اول می توان به شهرک صنعتی محمودآباد واقع در اتوبان آزادگان اصفهان پرداخت که به جرأت می توان گفت شهرک سنگ محمودآباد بزرگترین و کامل ترین شهرک در کشور و خاورمیانه است. شهرک سنگ محمودآباد اصفهان با دارا بودن بیش از ۱۰۰ خیابان و بیش از ۷۰۰ کارخانه، مجموعه ای بزرگ جهت تولید سنگ ها و همچنین سنگ های حکمی و سنگ های فرشی و سنگ فرش های cnc در تمامی ابعاد و اندازه ها ایجاد کرده است.

اگر بخواهیم به صورت تخصصی به شهرک محمودآباد اصفهان نگاه بیندازیم با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکان بسیار خوب شهرک در جاده اصفهان ـ تهران می توانیم اعلام کنیم شهرک سنگ محمودآباد اصفهان بهترین مکان برای خرید انواع سنگ ها است.

فعالیت 2000 واحد تولید سنگ در اصفهان

استان اصفهان با دارا بودن دو هزار واحد سنگبری کشور از شش هزار واحد موجود بیشترین سنگ کشور را تولید می کند. این واحدهای سنگبری بیش از 50 درصد از سنگ مورد نیاز در کشور را تولید می کنند و از این رو می توان اصفهان را به عنوان قطب صنعت سنگ و پایتخت سنگ در کشور نامید. تمام زیرساخت های صنعت سنگ در این استان وجود دارد و سایر شهرهای ایران می توانند از این ظرفیت برای توسعه صنعت سنگ منطقه خود استفاده کنند. ایجاد مرکز تحقیقات و مطالعات سنگ در دانشگاه آزاد خمینی شهر و همکاری با فعالان سنگ استان، یکی از مزیت های اصفهان برای مطرح شدن به عنوان پایتخت سنگ ایران محسوب می شود چرا که آموزش در بستر دانشگاه می تواند برای پیشرفت این صنعت تاثیرگذار باشد. حدود 30 درصد سنگ های تزئینی این استان به صورت خام و فرآوری نشده به سایر کشورها صادر می شود. سنگ هایی چون مرمریت، چینی، تراورتن، گرانیت و مرمر عمده تولید معادن سنگ و طلا، سرب و روی عمده تولید معادن فلزی استان اصفهان است.

 

نگاهی به 3 دوره گذشته نمایشگاه بین المللی سنگ اصفهان

نمایشگاه بین المللی سنگ اصفهان که یکی از معدود نمایشگاه های گرید یک در حوزه سنگ کشور به شمار می رود، طی سال های گذشته با استقبال مطلوبی از سوی مخاطبان روبرو شده است.

به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، این نمایشگاه توانسته در تمامی سال های برگزاری، شرایطی را فراهم آورد تا علاقمندان به حوزه سنگ و فعالیت های معدنی، اقدامات و فعالیت های خود را به نمایش گذارند و مخاطبان نیز با مراجعه به نمایشگاه، آنچه را نیاز دارند، به دست آورند.

آنچه در ادامه می خوانید، نگاهی است به سه دوره برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ اصفهان در سال های اخیر تا اطلاعات بیشتری از ابعاد و بزرگی این رویداد نمایشگاهی به دست آورید.

چهاردهمین دوره (1397)

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته از دهم اردیبهشت ماه در اصفهان آغاز ‌شد و مشارکت کنندگانی از استان‌های مختلف کشور و شرکت‌های بین‌المللی کشورهای دیگر را گرد هم جمع کرد. در این نمایشگاه که تا جمعه، چهاردهم اردیبهشت ماه ادامه داشت، 80 شرکت توانایی‌های خود در عرصه سنگ، معادن و صنایع وابسته را به نمایش گذاشتند. در نمایشگاه چهاردهم صنعت سنگ اصفهان که 8500 مترمربع فضا را به خود اختصاص داد، 242 غرفه برپا ‌شد. 300 مترمربع از این فضای نمایشگاهی نیز در فضای باز برپا ‌شد. شرکت‌هایی از استان‌های اصفهان، تهران، قزوین و آذربایجان شرقی در دوره چهاردهم نمایشگاه سنگ حضور داشتند؛ همچنین شهرستان ماکو نیز به صورت ویژه در نمایشگاه سنگ اصفهان شرکت کرده بود. در کنار مشارکت کنندگان داخلی، شرکت‌هایی که از کشورهای ایتالیا، آلمان و چین نیز نمایندگی دارند، در نمایشگاه حضور داشتند و شرکت‌هایی از چین و ایتالیا نیز به صورت مستقیم در نمایشگاه به عرضه آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا در حوزه صنعت سنگ پرداختند. در این دوره نمایشگاه انواع سنگ‌های فرآوری شده ساختمانی، صادراتی، عمرانی و تزئینی، تجهیزات و ماشین‌آلات و ابزارآلات سنگبری و فرآوری سنگ، معادن سنگ و تکنولوژی استخراج و خدمات و صنایع وابسته شامل حمل و نقل، لوازم و قطعات یدکی و تعمیر و نگهداری تجهیزات به نمایش گذاشته شدند. همچنین مراکز علمی و تحقیقاتی، انجمن‌ها و نشریات تخصصی مرتبط و شرکت‌های فعال در حوزه بازرگانی نیز در نمایشگاه حضور داشتند تا نمایشگاه ابعاد علمی‌تری بیابد. مجتمع سنگ صلصالی، سنگ قدسی، الیکانته، هازایران، پارسیان رزین آمود اسپادانا، ای‌اچ‌ای، گروه صنعتی سازین و انیکس استون از مطرح‌ترین برندهایی بودند که محصولات و توانمندی‌های خود در حوزه صنعت سنگ، معادن و صنایع وابسته را به نمایش گذاشتند. در کنار این نمایشگاه، سومین گردهمایی فعالان صنعت سنگ با عنوان «صنعت سنگ، در انتظار دریچه ورود به دهکده جهانی» در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان برگزار شد.

سیزدهمین دوره (1396)

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته با حضور 110 شرکت مطرح داخلی و خارجی در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه که از 25 تا 28 اردیبهشت ماه 1396 برگزار شد، چهار سالن نمایشگاهی شامل 9000 مترمربع فضای سرپوشیده و باز، میزبان مشارکت کنندگانی از استان های مرکزی، فارس، خراسان رضوی، تهران و اصفهان بود. همچنین 30 شرکت از کشورهای چین، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در این نمایشگاه حضور داشتند. شرکت کنندگان داخلی، در زمینه انواع سنگ های فرآوری شده ساختمانی، صادراتی، عمرانی، تزیینی، تجهیزات و ماشین آلات، ابزار آلات سنگبری و فرآوری، معادن سنگ و تکنولوژی استخراج، تجهیزات و ماشین آلات سنگبری، خدمات و صنایع وابسته (حمل و نقل، لوازم و قطعات یدکی، تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات وابسته) فعالیت داشتند. مراکز علمی و تحقیقاتی، انجمن ها، نشریات تخصصی و مراکز بازرگانی نیز از دیگر شرکت کنندگان این نمایشگاه به شمار می رفتند. شرکت کنندگان خارجی نیز در زمینه انواع سنگ های طبیعی و مصنوعی، ابزار برش، صیقل، رزین، پولیش و تجهیزات مرتبط حضور یافتند. افزایش متراژ شرکت های خارجی نسبت به سال های قبل از آن و حضور مستقیم چندین دانشگاه از جمله دانشگاه صنعتی اصفهان از نقاط قوت این دوره به شمار می رفت. همچنین برگزاری همایش «سنگ و چالش های صادراتی» در محل اتاق بازرگانی اصفهان با حضور اعضای کمیسیون های مربوطه، اقتصاددانان برجسته و اساتید دانشگاه و برگزاری جلسه هم اندیشی بین مهمانان و مشارکت کنندگان خارجی نمایشگاه سنگ در سالن همایش های محل نمایشگاه های استان، از جمله برنامه های جانبی این رویداد بود.

دوازدهمین دوره (1395)

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته با مجموع 110 مشارکت کننده شامل 91 شرکت داخلی و 19 شرکت خارجی در تاریخ 12 تا 16 اردیبهشت 1395 در محل برگزاری نمایشگاه های اصفهان واقع در پل شهرستان برگزار شد. این دوره نمایشگاه در قطب سنگ کشور و در فضایی به مساحت 9000 مترمربع شامل سه هزار و 883 مترمربع فضای مفید سرپوشیده و 400 مترمربع فضای باز برپا شد. شرکت کننده های داخلی این دوره نمایشگاه از استان های تهران، البرز، زنجان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، فارس، قم و مشارکت کنندگان خارجی نیز به صورت مستقیم از کشورهای چین، ترکیه و هند و نمایندگان فروش کشورهای ایتالیا، روسیه، ترکیه و آلمان حضور یافتند. پاویون کشور چین در این نمایشگاه محصولات خود را در زمینه تجهیزات فرآوری سنگ، ابزار الماسه و تیغه های برش عرضه کرد. همچنین نشریه هندی استون پانوراما و یک شرکت از کشور ترکیه در زمینه ماشین آلات سنگبری مشارکت داشتند. مشارکت کنندگان داخلی این نمایشگاه نیز در زمینه های فرآوری انواع سنگ های ساختمانی، انواع بلوک های سنگ خام و معادن سنگ، تجهیزات و ماشین آلات برش و فرآوری سنگ ساختمانی، تجهیزات و ماشین آلات استخراج و حفاری معادن، عملیات فرآوری، برش، طراحی و بازسازی نمای ساختمانی و خدمات و صنایع وابسته به ارایه خدمات و محصولات پرداختند. همچنین در این نمایشگاه مؤسسات و انجمن های مربوطه، دانشگاه ها، مؤسسات علمی تحقیقاتی و رسانه ها و نشریات تخصصی نیز حضور داشتند. افزایش متراژ نمایشگاه، افزایش غرفه های فرآوری سنگ ساختمانی، افزایش حضور شرکت های خارجی و برندهای مطرح از جمله تفاوت های دوازدهمین دوره نمایشگاه سنگ و معادن اصفهان با سال های گذشته بود. همچنین همایش «توسعه صادرات سنگ» و نشست هم اندیشی فعالان صنعت سنگ اصفهان به بهانه برگزاری نمایشگاه سنگ در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. برگزاری سمینار «روش های بازرگانی و تجارت بین المللی سنگ در دنیا» با حضور مهمانانی از کشور ایتالیا و همایش «شناسایی نقاط اشکال حوزه معادن و کارخانجات سنگ ایران و مقایسه با روش های بهینه روز دنیا» با حضور کارشناسان کشور ترکیه از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای نمایشگاه بود.  
 
 

نگاهی به ویژگی های نمایشگاه سنگ اصفهان

نمایشگاه سنگ، رویدادی چندوجهی در قطب اصلی سنگ ایران

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته اصفهان طی روزهای یازدهم تا چهاردهم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، از آنجایی که این استان از جایگاه بسیار مطلوبی در حوزه سنگ برخوردار است، نمایشگاه سنگ آن نیز توانسته جایگاه خود را در جمع رویدادهای مهم صنعت سنگ کشور تثبیت کند.

نمایشگاه سنگ اصفهان فقط جایگاهی ایده آل برای به نمایش گذاشتن صدها نوع سنگ استخراج شده از معادن مختلف نیست، بلکه این نمایشگاه فرصت دیدن انواع سنگ های طبیعی و فراوری شده را فراهم می کند که تزئین کننده سازه های ساختمانی هستند.

این نمایشگاه نه تنها به تعیین استراتژی هایی برای افزایش صادرات کمک می کند بلکه به افزایش آگاهی از این موضوع کمک می کند که چگونه می توان به نحو موثر از سنگ استفاده کرد. نمایشگاه سنگ اصفهان که دربرگیرنده چندین پنل و سمینار است، بی تردید بخشی اصلی از دورنمای این صنعت محسوب می شود.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ اصفهان در استانی برگزار می شود که فعال ترین استان صنعت سنگ در کشور به شمار می رود.

نمایشگاه سنگ اصفهان یک جایگاه منحصر به فرد برای به نمایش گذاشتن محصولات سنگی تمام شده و نیمه تمام و آخرین طرح ها و تکنولوژی ها در صنعت سنگ را فراهم خواهد کرد.

این نمایشگاه یک رویداد چندوجهی است که به طراحان، معماران و دیگر تصمیم گیرندگان، و نیز تولید کنندگان و تأمین کنندگان دسترسی بی مانندی می دهد که شامل نمایش زنده، فرصت هایی برای ایجاد ارتباط با دیگران، کنفرانس جامع و برنامه سمینار می شود.

نمایشگاه سنگ اصفهان به شما امکان دسترسی به مشتریان بالقوه مورد نظر و سهامدارانی که به این صنعت مربوط می شوند را فراهم می کند. ایجاد روابط با مشتریان بالقوه و شناخته تر شدن در کشور برای شرکت های حاضر در این نمایشگاه بسیار مفید خواهد بود.

این نمایشگاه رویدادی خاص و دیدنی از محصولات برگزیده در زمینه تکنولوژی سنگ به شمار می رود که کارشناسان را در زمینه سنگ های طبیعی و فراوری شده، به روز می سازد.

نمایشگاه سنگ اصفهان، به عنوان معتبرترین نمایشگاه تجاری سنگ در ایران، ارتقا و پیشرفت شرکت هایی که تولید فناوری برای این صنعت را انجام می دهند یا ایمنی و امنیت بهتر برای کارکنانشان را فراهم می سازند را هدف خود قرار داده است.

یکی از اصلی ترین اهداف این نمایشگاه آن است که محصولات، تجهیزات و فناوری های جدید را به نمایش بگذارد و فرصتی برای تجارت فراهم کند. کمک به توسعه روابط در دنیای صنعت سنگ و تلاش برای ارتقای وضعیت صنعت سنگ و افزایش حجم تجارت سنگ در سطح ملی از دیگر اهداف پیش بینی شده برای این نمایشگاه است.

این نمایشگاه از آنجا به عنوان معتبرترین نمایشگاه سنگ ایران تبدیل شده که از یک سو، منابع فراوان این صنعت در استان اصفهان و استان های همجوار موجب توسعه و رشد نمایشگاه سنگ شده و از سوی دیگر خود نمایشگاه هر ساله به شکلی موفقیت آمیز برگزار شده که این عامل نیز امکان بهره برداری، فراگیری آخرین فناوری های این صنعت از بازار را برای شرکت های محلی فراهم کرده است.